APPLY! REQUEST

Past Alumni Award Winners

ALUMNI OF THE YEAR

Alumni of the University who have utilized their degrees earned at the University and made great inroads and successes in their subsequent professions.

2017 2016
Joan Mollohan '76Graham Sisson '87
2015 2014

Cagri Bagcioglu '99 & '00
Stan Patterson '89

Christy Jordan '02 
Anne Whitaker '89
2013 2012
Bill Erwin '94
Tammy Irons '86

Debbie Shaw '82

2011 2010

George Carpenter '73
Dolores Cook '69
Robert McKenzie '62

James "Jay" Hurt '87
Kembrel Jones '82
James D. Ingram '78

2009 2008
Jefferson Fletcher '74
Betty Newman '62
Phillip Williams '61

Weldon Cole '60
Jean Schulman '75
Phillip Langsdon '75

2007 2006
Marty Abroms '81
Kevin Lamb '78
Rita Wray '78
Jim Blasingame '72
Kelley Caudle '83
Dalen E. Keys '80
2005 2004

Clay Bennett '80
Lowell Guthrie '64
Laura McAnnally Harrison '55

Deborah Rogers Ford '74
Mitzi Danker Groom '72, '75
Robbie Briggs Roepstorff '73
2003 2002
Beverly Matthews Absher '81, '87
Carl Bailey '70
Dr. Wayne Ray '65, '70
Harlon Hill '53, '68
Tommy Pirkle '56
Lyndel Rae Hardy '74
2001 2000
Jeff Hodges '82
Jan Irons Harris '82
Lee Taylor '63
Elizabeth Anderson '63, '67, '81
Henry King '60
Bernice Posey Land '43
1999 1998
Carolyn Eckl Eck '65, '74, '78
Johnny Finch '66
Paul Wylie '55
Hettie Butler Terry '48
Nelson R. Starkey '52
Herbert L. Raburn '54
1997 1996
Milton Sewell '66
Will Stutts '70
James Bennett '79
Danny Lewis '69
Joel Raney '78
Jan Grisson '81
1995 1994
Michael "Nick" Keith Nichols '78
Charles Terry Spalding '63
Robert Samuel Ryan '51
Walt Aldridge '78
Jerry Hall '68
Dewayne Key '69, '73, '76
1993 1992
Lisa Patterson '82
Carroll "Butch" Crouch '74
Jerry F. Bartlett '63
Wayne D. Rutledge '52
David C. Brown '53
Grant Newton '64
1991 1990

James L. Noles '67
Columbus M. Womble '63
James E. Moore '55, '68, '78
Richard F. Allen '63

Eddie W. Lamon '61
Winfrey "Wimp" Sanderson '59
1989 1988
Bobby Irons '65
Robert Spain '51
Marlon Priest '74
Eddie Frost '61
Herbert Handley '55
Al Williams '68
1987 1986
Dorothy "Dot" Mitchell '50
Mary Bulls '68, '70
Terry Wylie '75
David Kennedy, Jr. '72
Robert R. Wilson '73
Bill Wise '63
1985 1984
Frank Fleming '62
Mary Nell Gonce '59
Harry Lee Smith '64
Windell Wilkie Gunn '65
Paul R. Hubbert '59
Pam Long '74
1983 1982
Billy Joe Camp '60 Betty Mullins '45
Charles Mullins '50
1981 1980
John Finley, Jr. '34
James R. Bobo '50
Bill Jones '58
James R. Hancock '58
1979 1978
Charles C. Anderson '56
James M. Spain '49
Robert H. Jackson '63
George Maness '39
1977 1976
Billy Don Anderson '62 Ronnie G. Flippo '65
1975 1974
James Edward Tease '61 Thomas Earl York '50
1973 1972
George Smith Lindsey '52 Annette Gibbs '60

 

COMMUNITY SERVICE AWARD

An alumnus (or alumna) of the University who has contributed greatly to the advancement of his/her community (local, region, or national),  to the University, or both through volunteer efforts or philanthropic endeavors.

2017 2016
Melissa Bailey '98
Brad Botes '83
Holly Hollman '96
2015

2014

Susie Martin '81
Steve Pirkle '79
Johnny Simpson '90
Jeff '64 and Pam '65 Edwards
Rosalyn Fabianke '92
Mary Leigh Gillespie '96
2013 2012

Joe Cooney '62
Yancy Mitchell '85

Jan Ingle '85
Robert Steen '60

2011 2010

Gene Hamby '65
Steve Harrison '75
Steve Logan '64

Wimpy Gillespie '56
Wayne Higgins '71 & '76
Joel Kimbrough '80
2009 2008

Gerald (Tuffy) Hudson '61
Jerry W. Groce '78
Harry Wallace '70 & '76

Eddie Tease '61
Linda Leathers '88
Andy Morris '76
2007 2006
David Anderson '73 & '76
Sandra Sockwell '79
Murray Townsend '67
Charles Barr '41
Edsel Holden '57
Tom Magazzu '85
2005 2004
Sandra Behel '77
Beth Tutwiler '91 & "00
John Williams '90
Jerry Davis '69
Joyce Campbell Moore '56
Jeff Redcross '01
2003 2002

Ray Azbell
Eddie Britton '74
Imogene Cantrell '48

Earl Evans '62 & '79
Michael Machen '89
Marcilla Weems '61 & '77
2001 2000
Marie Shanks '41
Fred Shaver '74
Edwena Watkins '71
Becky Triplett Jones '78 & '81
Bruce Jones '89
William McDonald '52 & '74
1999 1998
Ernest Haygood '58
Freddie Hogan '71 & '75

Robert Beck
Nancy Sanford '78
Terrance "Terry" Pace '85

1997 1996
Andy Betterton '75
Jane Nungester Bentley '62
Bill Shelton
Suzanne Wylie '94
Beverly Absher '81
Kathy Gamble '76
Marc McCreary
Tammy Pirkle '56
1995 1994
Charlotte Williams '85
Robert Redd '68
Ethel Graham '51
Betty Mullins '45
Hettie Butler Terry '48
Billy Ray Warren '61, '65 & '74

Back to top

MILITARY SERVICE AWARD

Alumni of the University who serve our country.  The UNA ROTC Lion Battalion remains visible and has a proud  tradition of providing quality officers from North Alabama.  In addition to the UNA ROTC graduates who become future leaders of the U.S. Army, alumni who serve the armed forces in the Navy, Marine Corp, Air Force, Coast Guard and exploration of Space are considered for recipients. 

2017 2016
Leray Smedley '01
2015 2014
COL Buddy Brook '91 Charles Brown '65
Paul Haverstick '96
2013 2012
Frank Bush '75 Larry Allen '75
Robert Jackson '63
2011 2010
John Battcher '65
Charles Dexter '59
Jim Noles '67
Edgar Wylie '63
Don York '60
2009 2008
Bob Proctor '61
John Rogers '65
Paul O'Mary '52
Columbus Womble '63
Troy Oliver '65
2007 2006
David Llewellyn '57
Paul Majerick '70
William Barrett '59
Thomas Coburn '84
Kathy Balch McCain '81
2005 2004
Shelley White Cruze '72
Deward Hampton '41
Fred Shaver '56
Jose Atencio '82
David Kirkland '78
Kimberly Enlow Reed '96

Back to top

POLITICAL SERVICE AWARD

An alumnus (or alumna) of the University who has contributed greatly to society within the realm of local, state, or national governance. 
The recipient may be an elected official, but selection is not limited therein.  Selection will be based on performance and not on political affiliation.

2017 2016
Not Awarded
2015 2014
David Black '80
Steve Stanley '78
Ronnie Marks '71
Carol Medley '87 & '88
2013 2012
Greg Burdine '82
Mac Buttram '69
Andy Betterton '75
Sybil Cleveland '84
2011 2010
Greg Reeves '88
Tammy Irons '86
2009 2008
Bryce Graham '85
Michael Curtis '77
Ralph Grider '77
Not Awarded
2007 2006
Kenneth Austin '74
Sue Cox Jones '73
Phillip Bowling '70
Ray Garner '83
Jimmy Sandlin '81
2005 2004
Richard Cater '64
Graham Sisson '83
Marcia Phillips Parsons '77
Buddy Aldridge '78
Gary Chandler '00
Ronnie May '73
2003 2002
Billy Joe Camp '60
Charles Grainger
Tim and Bobbie Lou Leigh '73
David Bradford
Dexter Rutherford '83 & '88
2001 2000
Jerry Fulmer '76 & '82
Danny Hendrix '77
Judge Wayne Thorn '70
Lewis Edwin Gosa '62
Frank Long '49
1999 1998
Pam Baschab '69
Phillip Langston '75
Sam Minor '53
Ceorge Carpenter '73
Amanda Gifford Scott
Rick Singleton '76
1997 1996
Jim Accardi '71
Ian Sanford '76
JoAnn Thomas '69
Not Awarded
1995 1994
John Blackwell '52
Nelson Starkey, Jr. '52
Steve Logan '63
Eddie Frost '61
Steve Pierce '75
Richard Thompson '82

Back to top

EDUCATOR OF THE YEAR

An alumnus (or alumna) that has excelled in a profession as an educator at the elementary, secondary or college level either as a teacher or administrator. They have excelled in that profession and received accolades and awards from their peers.

2017 2016
Tracy Lloyd-Jones '88
Carlos Nelson '96
David Waters '97
2015 2014
Marsha Carter '84
Kathy Hays '78 & '86
Wayne Higgens '71 & '76
Kimberly Bell '93
Gale Satchel '06
Sheri Wischusen '78
2013 2012
Rebecca Rockhill '71 Eric Kirkman '97 & '00
Randy Pettus '78 & '81
2011 2010
Buford Arnold '59
Fred Frawley '68
Tina Smith '78
Kendy Behrends '87
Fran Vest Rowe '69
Roderick Sheppard '98, '04 & '07
2009 2008
Warren McCord '64
Nelda Cambron-McCabe '69
Diane Bradford '72
Joe Brewer '55
William Stanphill '70 & '76
Ron Wright '70 & '73

Back to top

FACULTY/STAFF SERVICE AWARD

An alumnus (or alumna) of the University who is a UNA employee and has contributed greatly to the advancement of his/her community (local, region, or national), to the University, or both through volunteer efforts or philanthropic endeavors.

2017 2016
Jana Beaver '99
Lee Renfroe '84
Stephanie Montgomery '96
2015 2014
Dennis Balch '70 & '95
Larry Bates '92
Joan Parris '74
Brent Olive '94
Claudia Vance '90
2013 2012
Larry Adams '89
Tera Kirkman '98
Reeda Lee '74
Steve Smith '83
2011 2010
Lynn Aquadro '95
Wanda Bradford '80
Stanley Hurst
Karen Hodges '84
Pam Kingsbury '81
Tina Sharp '79 & '92
2009 2008
Donna Yancey '75
Kimberly Greenway '91
Joe Littrell '72
Todd Vardaman '90
Lloyd Jones '92, '96 & '98
Shannon Wells '05
2007 2006
Debbie Chaffin '80 & '82
Eddy Joe Brackin '67
Earl Gardner '71 & '74
Bret Jennings '96 & '99
Janna Malone '87 & '00
2005 2004
Harris Lendor '96 & '00
Pat Sandes '82 & '94
Lisa Keys-Matthews '85
Cagri Bagcioglue '91 & '02
Ed Foote '63
Patricia Mullins Jones '65
2003 2002
Jim Couch '81
Judy Jackson '91 & '02
Robert Steen '60
Melissa Foster '87
Priscilla Holland '83 & '88
2001 2000
Patricia Burns '86
Johnny Long '72 & '79
Patricia Roden '77
Bill Jarnigan '71
Don McBrayer '74
Greg Risner '81
1999 1998
Jerri Bullard '77
Joe Wallace '73 & '77
Bobbie Hurst '77
Peter Barty '67
Kim Mauldin '94
Betty Walter '57
1997 1996
Mary Beth Eck Campbell '72
Alice Dill '59
Terry Richardson '82
Clyde "Bucky" Beaver 64
1995 1994
Raymond Isbell '53
Lisa Graves Minor '80
Barbara Morgan '70
Brenda Hill '80
Jeff Hodges '82
Rick Lester '77

Back to top

FRIEND OF THE UNIVERSITY AWARD

A member (or members) of the University family who is not a graduate of this University, has given time, talent, and resources for the bene of the University.

2017 2016
Walter & Sharon Campbell
2015 2014
Ben '78 & Brenda Baker
Josh Willingham
Barry Morris
Mickey Haddock
2013 2012
Robert & Sylvia Ferguson John Bunyan Cole
Stewart Cink
2011 2010
Listerhill Credit Union Listerhill Credit Union
2009 2008
Vincent J. Brewton
Frances Nunnelly
Wilburn Killian '51
Ernest Borgnine
Denise Seagraves (Sodexo)
2007 2006
Citizens Bank
Ed Foust
Karen and Stan Goldstein
Delores '58 & Weldon Cole '60
Harold Fikes '55
Garry Warren
2005 2004
David Brubaker
Robert "Bud" Cramer
Leo Watson
Robert "Bob" Hill
LUV Group
Billy Smith
2003 2002
Robert Aderhold
Jimmy Johnson
Lindsey Stricklin
Kevin W. Jangaard
Robert and Nancy Gonce
Steve and Susan Tipler
2001 2000
Colonial Bank
Dr. Edd Jones
Dr. G. Daniel Howard
Ann Huckaba
Jack and Nancy Opler
Jean Rogers
1999 1998
Bob Bottimore
Bobby Denton
Mr. and Mrs. John Drummond
Keith Absher
Hester Cope
Ann Craig
1997 1996
Amy Darby
Debby Darby
Macke Mauldin
Marah Langley
Jackie Ransom
Mike Self
1995 1994
Bob Whitten
Stan Tomblin
Donnie Phillips
Dave Marbury
Roger Lovelace
James Odis Thompson
1993
Grady Liles

Back to top

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

One or more deserving individuals (either an alumnus/alumna or a devoted University patron) who have given a lifetime of service to the promotion of the University.

2017 2016
Jean Johnson
Harry '64 & Beth '67 Smith
2015 2014
Mitch Burford '51 Bill Cale
2013 2012
Gary Green
Edsel Holden '57
Danny Killen '71 • In Memory
2011 2010
Raymond Isbell '53
Harvey and Joyce Ann Robbins
Kenneth Johnson
Jack Sellers
2009 2008
William Foster Grady Liles
2007 2006
Anne and Bud Smith
Hettie Butler Terry '48
Anne and Bud Smith
Hettie Butler Terry '48
2005 2004
Coach Bill Jones
Dr. Frank Malonee
Roy Stevens
Joe Thomas
2003 2002
Jack Brown
Coach Hal Self
Gladys Shepard
2001 2000
Dr. William Luckey Crocker Dr. Robert M. Guillot
1999 1998
W. T. McElheny
Pauline Gravlee
E. B. Norton
1997 1996
Betty Mullins